A tőzsde működése

A tőzsde működése

Bizonyára mindenki hallotta már a tőzsde szót, de mit is jelent pontosan ez a kifejezés? Hogyan működik a tőzsde? A következő cikkben a tőzsde szerepéről, működéséről lesz szó.

 

A tőzsde egy olyan piac, kereskedelmi színtér, ahol nem "kézzelfogható" árucikkekkel folyik a kereskedés, hanem különböző pénzügyi termékekkel. Ilyenek az úgynevezett értékpapírok (például a részvény), a deviza, a különböző indexek is. Ezeknek a termékeknek találkoznak az eladói és a vevői a tőzsde szigorúan szabályozott, automatizált platformján, jelentősen leegyszerűsítve a kereskedést.

stock exchange stock trading 810x524

 

De mik is azok az értékpapírok? Kétféle értékpapírpiac létezik, az elsődleges, valamint a másodlagos értékpapírpiac. Az előbbi az értékpapírok konkrét kibocsátását jelenti. Amikor különböző cégek, szervek forráshoz (azaz pénzhez) szeretnének jutni, értékpapírok kibocsátásán keresztül is meg tudják ezt tenni. Az értékpapírok megvásárlóitól pénzt kapnak, cserébe pedig jövőbeni fizetési ígéretet tesznek, ez tehát egyfajta hitel is számukra. Ennek tipikus példája a vállalati kötvénykibocsátás, vagy akár a kincstárjegy, ez utóbbi esetében az állam kapja a pénzt, tehát az államot hitelezik a befektetők. 

Az értékpapírok nem csak fizetési követelést, hanem tulajdonjogot is megtestesíthetnek, ilyen értékpapírok a részvények. 

A befektető megvásárolja a részvényt, és ezzel tulajdonosi részesedést kap az adott cégből, ami olyan jogokkal is együtt jár, mint például az osztalékhoz való jog. A másodlagos értékpapírpiacokon a kibocsátást követően keletkező jogokkal és kötelezettségekkel való kereskedés folyik, ennek a kereskedésnek vált jelentős színterévé a tőzsde. 

A vállalatoknak megfelelően működőnek, és rendkívül megbízhatónak kell lennie ahhoz, hogy jelen lehessen papírjaival a tőzsdén. Ennek következtében amellett, hogy előnyös számukra, hogy viszonylag egyszerűen juthatnak forráshoz, valamint hírnevükre is jótékony hatást gyakorolhat a tőzsdei jelenlét, különböző hátrányokkal is szembe kell nézniük. Ilyen hátrány például a rendkívül részletes és rendszeres információ-szolgáltatási kötelezettség, mely amellett, hogy nagy munkát igényel, a versenytársak számára is előnyt jelenthet.

Az adott részvény nyitóára jelenti az adott tőzsdei nap erre vonatkozó első kötésének (adásvételi tranzakció) árfolyamát, míg a záróár az utolsó kötésnek. Az átlagár a napi kötések árainak átlaga, ezenkívül a napi minimum, valamint a maximum árakat szokták feltüntetni. 

A részvények ára a nap folyamán is folyamatosan változik, attól függően, hogy hogyan alakul a kereslet, a kínálat, milyen események befolyásolják az adott cég működését, milyen vállalati döntések születnek.

Ha az árak tartósan emelkednek, bikapiacról beszélhetünk, ilyenkor megéri részvényeket venni, ugyanis később várhatóan többet fognak érni, mint a vásárláskor, így nyereséget érhetünk el rajtuk. Ha tartós árfolyamcsökkenéssel találkozunk, azt nevezik medvepiacnak, ez tehát a bikapiac ellentétének tekinthető. 

Fontos megemlíteni, hogy nem kereskedhet bárki a tőzsdén, ehhez ugyanis meghatározott engedéllyel kell rendelkezni, mellyel különböző közvetítő vállalatok, úgynevezett brókercégek rendelkeznek. Ha valaki tehát "tőzsdézésbe" kezd, számlát kell nyitni egy ilyen cégnél, és rajtuk keresztül mehet végbe a kereskedés. Ez a szolgáltatás sincs természetesen ingyen, a brókercégek általában valamilyen jutalékot számítanak fel tevékenységük díjaként.

A tőzsdei kereskedés nagy nyereségek elérésével kecsegtethet, azonban fontos megjegyezni, hogy a kereskedők többsége általában veszít a tőzsdén. Ennek oka részben az is, hogy nagyon sokan nem veszik figyelembe, hogy a tőzsdei kereskedés egy hosszas tanulást igénylő tevékenység, melynek megtanulásához évek kellenek, és a megfelelő tudás nélkül vágnak bele. Rövid távon szerencsével valóban érhetnek el sikereket így is, de hosszú távon már több ismeretre, tapasztalatra, szervezettségre van szükség a tőzsdei kereskedéshez. 

Forrásjegyzék:

Mit tanulj meg a tőzsde működéséről, a tőzsdei kereskedésről?
Hogyan működik a tőzsde a gyakorlatban, 2020-ban?
Értékpapírpiacok - A pénzügyek alapjai
Pénzügyi fogalmak - Értékpapír
A tőzsdézés alapjai 1. rész
A tőzsdézés alapjai 2. rész

Letöltés dátuma: 2020.08.31.